`1-1`lerini yine yenemediler...
"1-1" LERİNİ YİNE YENEMEDİLER...

Dün Kadıköy'de bir Fenerbahçe-Galatasaray derbisi daha geride kaldı. 20 yıl sonra Galatasaray deplasmanda kazanabilecek mi? sorusu sorulmaya başlanmıştı. Çünkü maçtan bir gün önce Beşiktaş Başakşehir'i yenmiş, Galatasaray'ın şampiyonluk yarışında iyice ümitlenmesi için derbiyi kazanması yetecekti.

Ancak Kadıköy'de gelenek yine bozulmadı. Ancak Hasan Ali'nin 45.dakikasında kırmızı kartından sonra bütün galibiyet okları Galatasaray'a dönmüştü. İkinci yarıda deplasmanda kurulan baskıya  rağmen, son vuruşların zayıflığı, rakip kaleye sadece iki isabetli şut çekilmesi ve Galatasaray'ın maç içindeki telaşı maçın beraberlikle bitmesinin en büyük etkenleri. Rakip on kişi kalmışken artık ilk golden sonra ikiyi üçü bulması gerekirken, beklenen o goller gelmedi. Bu beraberlikle Galatasaray çok yakınına gelen şampiyonluğu, elinin tersiyle itmiş oldu.

Gelelim maç içindeki kritik pozisyonlara;

Maçın hakemi Ali Palabıyık….

Maçın 45.dakikasında atılan uzun top, Diagne'nin önüne düşüyor. Kalecinin Diagne'ye yaklaşma şansı yok. Hasan Ali de rakibini kaçırınca Diagne'yi düşürüyor, Ali Palabıyık'ın eli kırmızı kart için ilk önce arka cebine gidiyor, ardından sarı karta donuyor. Ardından VAR devreye giriyor. Pozisyonu izleyip kırmızı karta dönüyor. Pozisyon bariz gol şansından zaten kırmızı karttı. VARan 1! Hakem o pozisyonda maçın kontrolünü kaybetti…

Mehmet Topal'ın sarı kartı varken Linnes'in ayağındaki topa hamlesi, zamanlama hatasından dolayı ikinci sarı karttan atılmasını gerektirirdi. Ancak bu gerçekleşmedi ve Mehmet Topal maçı sahada tamamladı. VARan 2!

Fenerbahçe'nin golünde ise, 69.dakikada ilk önce Skertel'in Fenerbahçe ceza sahası yayı üzerinde Onyekuru'ya yaptığı hareket faul iken pozisyon devam etti… Sonrasında Galatasaray hücuma çıkarken bu sefer Dirar, Feghouli'nin ayağına basarak topu alıyor ve pozisyon gol ile neticeleniyor. (1 golde, 2 faul). Golden sonra VAR ile uzun süre konuşulsa da, pozisyona bakılmadan gol veriliyor. Bu da VARan 3!

Derbi bu kararlarla 1-1 sona eriyor.

Fenerbahçe cephesi için 45 dakika 10 kişi oynayarak ve de 1-0 geriden gelerek alınan bir puan büyük başarıdır.

Galatasaray şampiyonluk için çıktığı derbide, kaybettiği iki puanla Şampiyonlar Ligi yarışında Beşiktaş ile arasında üç puanlık bir fark kaldı. Eğer Galatasaray bu beraberliğin şokunu yaşarsa, Beşiktaş'ın gerisinde kalacağı kanaatindeyim.

 

 

 


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları

Futbol Ligleri Puan Tablosu