Gündem / RÖPORTAJLAR / Spor

Spor Bakanımız Hamza Yerlikaya ile çok özel

Osman Tanburacı'nın bu röportajında, Gençlik ve Spor Bakanı’nın iki yardımcısından biri olan Hamza Yerlikaya'dan çok önemli satır başlarını sizlere aktarmak istedik....
Sporcular Bakan Hamza Yerlikaya’ya koşuyor…

Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu göreve geldikten ve yeni Bakanlar Kurulu açıklandıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Kasapoğlu liderliğinde iki Yardımcı Bakanlığa ayrıldı. Gençlik Bakanı Sinan Aksu,  Spor Bakanı da Hamza Yerlikaya oldu.

Türk gençliğinin sportif gelişmesi ve çağdaş düzeni yakalayabilmesi için önemli atılımların arifesinde olan Gençlik ve Spor Bakanlığı sporun içinden gelme ve gençliğin sorunlarını yakından bilen iki Bakan’la yola devam edecek.

Bu yazımızda Gençlik ve Spor Bakanı’nın iki yardımcısından biri olan Hamza Yerlikaya ile ilgili önemli satırbaşlarını vereceğiz.

ESKİ DÜNYA ŞAMPİYONU ŞİMDİKİ BAKAN HAMZA YERLİKAYA

Türk’ün gücünü uzun yıllar rakiplerinin sırtını minderlere vura vura ispat eden eski milli güreşçimiz Hamza Yerlikaya bugün Bakan olarak sporcuların hizmetinde. Yerlikaya’nın Ankara’daki odası her Allah’ın günü dolup taşıyor. Özlenen sorumlu bir kişilik olarak hizmet aşkıyla kendisini ziyarete gelenlere kapılarını ardına kadar açan Yerlikaya, kendisinden derman uman her sportif kurumu sabırla bizzat dinleyerek her derde deva olmaya çalışırken büyük de takdir görüyor.

  

Bakan Hamza Yerlikaya’nın odasının önü mahşer gibi…  Güreşçiler… İstanbul Güreş Birliği Başkanı Serhat Balcı, Anadolu Samsun Dernekler Federasyonu Başkanı aynı zamanda Güreş Birliği Bşk Yrd. Metin Şenel,  Bayrampaşa Spor Tesisleri Müdürü Fatih Alabacak, Spor kulüpleri… Dernekler… Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş’la tek tek sohbet ediyoruz. Basın Danışmanı Uğur Aktemur kardeşimle konuşuyoruz.  Herkesin Bakan Yerlikaya ile randevusu var.  Bakan gruplarla görüşüyor tam o sırada odası tıklım tıklım….

 

Beni görüyor ‘Gel Tanburacı ağabey gel yanıma otur’ diyor…  Ziyaretçilerle sohbete dalıyoruz. Bakana dönüyorum;

-Dünya ile güreş tutmak mı zor, dertlere çare olmak mı zor diye soruyorum.

Hamza Yerlikaya’nın verdiği cevap;

-İkisi de vatana hizmet. Tabii ki dünyayı yere sermek, milletleri tuşa getirmek en büyük gurur. Bayrağımızı dalgalandırmak şereflerin en büyüğü, Milli marşımızı çaldırmak tüyler ürperten bir olay ammaa… Ülke sporuna hizmet de hazların en büyüğü. Ben önünde sonunda fani bir şampiyonum. Yetiştireceğimiz  gençlere yarınların şampiyonlarını çıkartacak imkanları sağlamak bayrağı her zaman dünya kürsülerinde dalgalandırmak için harcanan emeğin bedeli göğsümüze taktığımız altın madalyadan çok daha üstün. Bunların zorluğu olmaz. Hazzı olur.

-En çok başarmak istediğiniz nedir?

Ben sporun içinden geldim. Dertlerimizi ve çarelerini biliyorum. Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bizim en büyük destekçimiz.  Onların sağladığı imkanlara bizler aracıyız… Verilen görevi de en iyi şekilde yapmak ve sporcularımızın başarısını görmek en büyük isteğim. Bunun için var gücümüzle uğraşıyoruz.  Sporcularımız ve yöneticilerimizle bütünleşmek bizim yorgunluğumuzu gideriyor.

-Siz minderdeydiniz. Diğer sporlar için neler düşünüyorsunuz?

Bu soruya iki türlü cevap vereceğim Osman Ağabey;

1-Bizim düşüncelerimiz her amatör spor için plan ve program hazırlamak. İlgili birimlerimiz bunlarla meşgul. Biz imkan sağlayacak, hizmet sunacağız ki sporcularımız rahat çalışma ortamı bulsun.

2-Kulüpler, milli takım yönetici ve sporcularımızdan da bizim beklentilerimiz var. Onlar da bize gelip isteklerini bildirsinler ki birlikte düşünüp, birlikte doğruyu bulalım. Sporda başarı milletçe milli birlik ve beraberlikten geçer.

-Hazreti Ali’nin çift uçlu kılıcını güreş camiası size hediye etti. Çok güzel bir armağandı…

-Eksik olmasınlar… Güreş camiası kadirbilir insanlardır. Kol kuvvetinin, bilek gücünün adaletli ve onurlu temsilcileridirler. Allah’ın verdiği gücü kötü kullanmamak insanlığın görevidir. Biz de yıllarca güreştik ve gücümüzü milletimiz adına kullandık. Şerefle…  Hazreti Ali’nin Zülfikar adlı iki uçlu kılıcını da Uhut savaşında kırılan kılıcı yerine peygamber efendimiz vermiştir. İki ucun biri bilimi öteki adaleti temsil etmektedir.  Her verilen görevi bilimsel ve hakkaniyet ölçüsünde götüreceğiz. Hediyelerinden ötürü güreş camiasına şükranlarımı sunuyorum.

-Size ulaşmak zor mu?

-Çok kolay… Kapım herkese açık. Siz de gördünüz. Ancak faydalı olabilmemiz için zamanı iyi kullanmamız gerek. Randevu isteyen herkese Basın Danışmanı sevgili kardeşim Uğur Aktemur yardımcı oluyor zaten. Gelen kardeşlerimizden de bir tek ricam var. İsteklerini net bir şekilde dile getirsinler. Vakit kaybetmeden çareler üretelim…

-Herkesle çok samimisiniz. Ziyaretçileriniz de çok. Bunaldığınız anlar oluyor mu?

-Güreş çok zor bir spordu lakin gereklerini yaptım dünya şampiyonlukları kazandım. O şampiyonluklar bana sevgi olarak, takdir olarak geri döndü. Şimdi sporcularımıza hizmet görevi de bana verildi, bu görevi özveriyle yapamam gerek. Yüksünmek de yok, bunalmak da yok!... Osman Abi insan hiç sevgiden bunalır mı? Kapıda bu kadar size severek gelen, başarılı olmak için sorunların giderilmesi için koşan varsa değil bunalmak ihtiyaçları karşılayabildiğimiz oranda mutluluk payı var bunun.

-Hedefiniz ne?

Bütün dünyada her sporda kürsüde bayrağımızı dalgalandırmak. Daha yaşım genç bu yaşta beni bu kutsal görevlere taşıyanlara ve Türk gençliğine vereceğim çok şeyler olmalı. Allah’ın izniyle Sivas’tan çıktık yola… Dünya minderlerinde başarı kazandık, altına uzandık… . Varlığım altın gibi değerli bu ülke gençliğine feda olsun…

Sohbet sonrası, minderden kırkpınara dönen "Demir Bilek" lakaplı Abdullah Güngör'e de bileğinin hakkını teslim ettim. Güzel gündü...
Bu haber 23.08.2018 14:40:31 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

Hamza Yerlikaya
Spor Bakanı

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Shane Larkin'in 38 sayı attığı maçta Efes, 14.kez şampiyon oldu!

 • Tahincioğlu BSL’de şampiyon kim olacak?

 • Helal sana Ziya Bakanım! IŞIK GİBİSİN...

 • Seride durum 3-3 oldu! Şampiyon Cuma günü belli olacak...

 • Trabzonspor'da gence yatırıma devam

 • Bak seeen! Levent sen ne zaman yongaya kısıldın da...

 • Kostas Sloukas’ın acı günü  

 • Çabaladık ama geri dönemedik !

 • Seride durum 1-1'e geldi...

 • 'Azmettirici Fenerbahçe Başkanı'dır'

 • UEFA Uluslar Ligi'nde ilk şampiyon Portekiz  

 • İlk maç Fenerbahçe Beko'nun...

 • Deschamps: Türkiye 3 puanı tamamen hak etti

 • Dünya Şampiyonu Fransa'yı 2-0'la geçtik...

 • İşte Türkiye-Fransa maçının ilk 11'leri...

 • Hazard, 140 Milyon Euro'ya Real Madrid'de

 • Son Dünya Şampiyonu Fransa Konya'ya geldi...

 • Rıza Çalımbay, 6 yıl sonra yine Sivasspor'da!

Benzer Haberler

Futbol Ligleri Puan Tablosu