Gündem / RÖPORTAJLAR

Ankaragücü gerçeği ve İsmail Kartal

Bu sezonun en başarılı takımı yokluklar içinden fışkıran değer Ankaragücü. Başkanı Mehmet Yiğiner ve yönetiminin fedakarlıklarını, ligde 6. sıraya oturan takımın Teknik Direktörü İsmail Kartal anlatıyor.
Ankaragücü bu yıl en dar imkanlarla en büyük başarıyı elde eden takımımız. Ankaragücü yokluk içinde varlığını ispatlayan ismi gibi güçlü bir takım.  Bu yıl oynadığı futbolla Lig'de Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’u geride bırakarak  6. sıraya yerleşmiş, taraftarıyla bütünleşmiş Ankaragücü başkentin gururu, azmin bayraktarı cengaverler ordusu… Başkanı Mehmet Yiğiner, As Başkan Ercan Soydaş, basın Sözcüsü Tuna Yılmaz ve diğer bütün yönetim Kurulu üyeleri canla başla kulüpleri için çalışan ve Ankaragücü’nü geçen sene bataktan alıp PTT 1. Ligi’nde şampiyon yapan bu yıl da Süper Lig’de üst sıraları zorlayan örnek insanlar topluluğu.                                    

Bu başarının mutlaka alkışlanması gerekir diyerek soluğu Ankara’da aldık ve Ankaragücü’nün yaşadığı zorlukları Teknik Direktör İsmail Kartal’ın ağzından dinledik. Ortaya ibret dolu bir macera çıktı.

İşte Ankaragücü’nün inanılmaz yükselişi ve onu başarıya taşıyan İsmail Kartal’ın söyledikleri;

-Kimdir İsmail Kartal?

-Anadolukavağı’nda bir balıkçının oğluyum. Fenerbahçeli Arap İsmail’im… Gururluyum… İşimi profesyonelce yaparım. Çok çalışırım, kaytarmam… Davetten davete koşmam, mütevazı yaşarım ve bilirim ki bindiğin arabanın markası insana itibar kazandırmaz.

-Futbola nasıl başladınız?

Sarıyer, Gaziantepspor,1983’te  Fenerbahçe… 1993’te Denizlispor, ertesi sene Adanaspor ve 1995’te futbolculuk hayatıma nokta koydum.

-Teknik Direktörlük hayatınız?

Macera dolu… Sabır dolu… Emek dolu… Sözünde duran, özü sözü doğru bir insan olarak aynı tavırları sergileyen yönetimlerle başarıya kellemi koyarım. Zorluktan yılmam. Futbolcumla dost olurum. Özveri benim karakterimdir, başarı hedefimdir. Çok kulüpte çalıştım. Hiç sorun çıkartmadım. Tazminatla, parayla, primle işim olmaz!... Futbol neyi emrediyorsa selam çakar işime bakarım.

 

-Etkilendiğiniz Teknik Direktör var mı?

En çok etkilendiğim hoca Guus Hiddink oldu. O bir futbol direktörüdür.

Johacim Löw ise müthiş bir hocaydı, burada anlaşılamadı. Gitti Almanya Milli takımını adam etti. Löw’le beraber çalıştım. ARGE’yi Fenerbahçe’de biz kurduk. GPS’i biz getirdik… Löw’le hala görüşüyoruz. Çok sevişiriz. Ben Fenerbahçe’deyken Almanya’dan bana destek için geldi. Löw adam gibi adamdır. Hatır bilir. Dosttur.

-Futbol anlayışınız nedir?

-Futbol ne kadar teknik ve yetenekse aynı zamanda saygı ve inançtır. İnsan kendine saygı duyarsa asla aşırıya kaçmaz!... Futbolcu-hoca ilişkisinde bir işaretle iş yapar hale geliyorsanız takım halinde başarılısınız demektir. Hafta içinde yaptığınız çalışmalar sahaya yansıyorsa mesele yok.  Ankaragücü’nde bunu yaşıyoruz. Takımım saat gibi oynuyor. Daha iyisi para işi…

Başarılı bir takımda saha içinde kaptan hocasına yardım edecek… Hoca da oyunu okuyacak. Öyle otomatiğe bağlamış gibi 60’ta bir oyuncu, 70’de bir oyuncu değiştirmek marifet değil. Hoca dediğin oyunu okuyacak. Gerekirse oyunun başında da oyuncu değiştirecek. Futbol disiplin oyunu, maçın dengesi kenardaki teknik ekibin kontrolünde olmalı. Tabii ki rakamsal dizilişler var. 4-4-2, 4-3-3 falan ama aslolan elindeki mevcutlara göre sistemini oturtmak.

Öyle lafla futbol oynanmaz. Bizde futbol alaturkadır. Oysa sistem gerekir. Sistem seni yürütür. Ben sistem adamıyım. Kendime de güvenirim. Çünkü bilimsel çalışırım.

Her hafta rakibe göre taktik gerekir. Birbirimiz tanıyoruz. İşi şansa bırakmak yok. İyi futbol + fizik güç şart… Yenmek için başka yol yok. Rakibe saygı, dürüst futbol Ankaragücü’nün  kimliğidir.

 

-Ankaragücü kadronuz nasıl?

Bifouma, Kenan Özer, Bakary Kone, Djedje, Faty, Erdem Şen,  İlhan… Kubilay, El Kabir problemli ama çok iyi. Yalçın 36 yaşında ama formunun zirvesinde. Ankaragücü en çok koşan takım. %90 nokta transfer yaptık. Tabii ki eksiklerimiz var ama tencerede pişir kapağında ye misali zor şartlarda kurulan bu takım yapabileceğinin doruğunda geziyor. Hedef kalıcı olmak. Ankaragücü ‘nün hedefi Avrupa için vites büyütmek… Bunlar zor şartlarda bir günde olmaz ama biz devrim yaptık. Çalışarak devrim yaptık. Yönetimimiz çok zor şartlarda kurdu bu takımı. Biz de kenetlendik. Taraftarımız da bizim en büyük desteğimiz. Takımımla gurur duyuyorum.

 

-Hakemlerle aranız nasıl?

Hakem soft bir görüntüdür. Yenilgide suçu kendimde ararım. Hakemi suçlamak aczin ifadesidir. Hakemler hata yapar. Yeter ki masum hatalar olsun. Ben kasıt aramam.

-VAR’dan memnun musunuz?

VAR olumlu bir hamle… Hakemler bazı maçlarda hatalar yapıyor çok doğal. Onlara yardım etmeli. VAR yardımcı bir unsur. Teknolojik destek. VAR’a yüklenmek de hata…  Bizde en kolay yol suçlama… VAR polemik haline getirilmemeli. Hakem de VAR da eleştirilmeli ama suçlanmamalı. Futbol bir oyun. Sen doğruları yap hakkını VAR değil alacağın puanlar verir. Maç heyecanı bazen hepimizi hataya sürüklüyor. Hakem de bunlardan biri… VAR da…

-Ankaragücü gerçeği nedir?

Ankaragücü’ne PTT 1. Ligi’ndeyken hatırlı bir dost aracılığı ile geldim. Transfer yok!... Kulüpte odalar bom boş… Erzurum’da 14-15 kişiyle çalıştık. Lig başlayacak futbolcular imza atmıyor. 7-8 kişi daha yolladık!... Genç takımdan Yusuf ve Arif’i aldım. Daha birkaç gençle takımı tamamladık. Gece gizli gizli antrenman yaptırıyordum.  Transferin bitmesine yarım saat kala 8.5 milyon TL para geldi transfer açıldı.

İlk 4 hafta 2 yenilgi 2 beraberlik aldık…  Homurtular başladı. Kovulmanın arifesindeyim… Telaş yapmayın moral bozmayın. Düzelecek bana güvenin dedim. Gece gündüz çalışıyorduk. Sonrasında üst üste 12 maç kazandık lider olduk. Para hala yok! Transfer de yok. Süre bitti zaten… Ben de para almıyordum futbolcular da…

Bizlerden önceki zamanlarda Ankaragücü perişan edilmiş. Kulüp sokakta kalmış. Kuruş yok. Mahkemelerde sürünüyor. Ben böyle bir takımı aldım. Oturduk konuştuk. Başkana ve yönetime güvendim.  Onlar da bana güvendi. Bunlar yürek yarası…

Antalya’ya gittik para yok takım karıştı… Peşinatlarını dahi alamadılar. Futbolculara nisan sonuna çek verdik. Şampiyon olduk. Süper Lig'e çıktık.

 

-Mucize yaratmışsınız?

Başkan Mehmet Yiğiner halk adamı. Dobra bir kişilik.  Yönetimi cengaverler ordusu... Mucizeyi yaratan onlar. Eski yöneticiler kulübe temlik koymuş… Yasaklar var.  Ankaragücü perişan.  Transfer yok! Tam bir kaos ortamı… Pes etmek yok. Çalışacağız diyorum… Başkanımıza destek olacağız. Yönetim var gücüyle çalışıyor. Transfer için ekstra para gerek. Yok ki!... İhtimali bile yok!...

Yöneticiler kapı kapı dolaşıp para buluyorlar. Önce  FIFA’daki  40-41 dosya kapatılıyor. Eskiden alacaklı futbolcuların paralasrı ödeniyor. Yazık bu insanlara… Gemiyi kurtarmak onların görevi, gemiyi yüzdürmek de benim işim.  Futbolcuları ikna ediyorum, parasız pulsuz günler geçiriyoruz.  Kabusu aştık bu günlere geldik ama gel de ne çektiğimizi bir de bize sor!... Sonra da üç büyüklere bakıyoruz, gündemde hep onlar… Milyar TL borçları var. Hala alkışı alan onlar. Hal böyleyse Ankaragücü Guiness Rekorlar Kitabı’na girer, Başkanı, yöneticisi, futbolcusu hocası madalya alır!

Kulüp tesisleri nasıl?

Konsdisyon salonu yoktu. Yerin iki kat dibine inip aletleri penseyle sıkıştıra sıkıştıra çalışıyorduk. Ankaragücü İsmail Kartal’ın babasından miras bir takım olsa bu kadar özveriyle çalışmaz… Ankaragücü taraftarı da İsmail Kartal’ın neler çektiğini biliyor; tribünde ‘Bizi affet, hakkını helal et’ diye pankart açıyorlar.

Yönetim, Teknik Direktör, futbolcular, taraftar tek yumruk olmuş inatla sabırla aydınlık günleri arıyoruz… Yabancılar sabırsız… Para istiyorlar… Haklılar ama gel de anlat…

Yöneticiler fıttırmış vaziyette… Beni istemeyen bir yöneticimiz vardı. Çabalarımı görünce ben seni yollamak istedim ama iyi ki yollamamışız takımı kurtardın dedi.  Arkandan konuştum beni affet dedi. Bir şartla dedim, buraya bir kondisyon salonu yapacaksınız o zaman ben değil, sizi Ankaragücü taraftarı affedecek, dedim. Muhterem yöneticimiz 3 ayda mükemmel bir salon yaptı. Sonrasında herkes bilinçlendi. Futbola döndük. Bu sene gidebileceğimiz yere kadar gideceğiz. Hedef Avrupa…

 

 

-Türk futbolu nasıl yücelir?

Futbolda iki şey çok önemli; Alan ve Zaman

Gençlerin futbolu teori ve pratikte öğrenmeleri için sahalarımız yok!

Oğlum’dan örnek vereyim. U15’te oynuyor. Sabah 06’da kalkıyor, okula gidiyor. 17.25’te idman var. Fenerbahçe’de alan yokluğundan sahayı 3’e bölüyorlar… Gençler orada ara ara idman yapıyor. 19.00’da idman bitiyor. Bu çocuk ne zaman dinlenecek, ne zaman yemek yiyecek, ne zaman ders çalışacak?… Önce bunlar hallolacak.

Sistem değişecek. Okullar eskisi gibi sabahçı-öğleden sonracı olacak. Çocuğa spor yapması için zaman kalacak.

Bölgesel okullar olacak. Kulüplere imkan tanınacak. Yeteneği yüksek öğrenciye imtiyaz tanınacak.

-Ankaragücü’nün Eryaman’daki yeni stadı ne durumda?

-Şimdiye kadar çektiğimiz zorluklara stadımızın olmaması da eklenince gerçekten sefilleri oynadık.  Bereket muhteşem bir taraftarımız var. Bizi hiç bir yerde yalnız bırakmıyor… Sarı-lacivertli Fenerbahçeliler bağışlasın ama bu kadar vefakar ve takımını sahiplenen bir başka sarı-lacivert taraftar daha yoktur sanırım.

Milli maç ertesi Eryaman’daki yeni stadımız açılacak deniyor. Bu kadar bekledik… İlk yarı sonuna daha dört maç var. İkinci yarı bu sahada hem seyirci rekoru kırarız hem de Allah nasip ederse puan rekoru kırar, direksiyonu da Avrupa’ya kırarız…

İsmail Kartal'la söyleşimiz bittiğinde kulüpten ayrılırken dilimden dökülenler de şunlardı;

Böylesine zorlukları sırf kenetlenerek aşan, taraftarıyla coşan Ankaragücü takımı inşallah ligin beylerine örnek olur. 

 

 

 

 
Bu haber 21.11.2018 12:38:20 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Futbol medyası işgal altında!

 • Sen topunu oyna, ucuz oyunlara alet olma!

 • Ali Koç'tan kulübü kurtaracak proje açıklaması...

 • Demirören’in Türk futboluna kazandırdıkları/kaybettirdikleri

 • Şampiyonlar Ligi'nde sürprizler bitmiyor...

 • Aykut Kocaman'dan Beşiktaş maçı öncesi sataşma...

 • Kayserispor'da hedef, yenilmezlik serisini devam ettirmek...

 • Aybaba: 'Ankaragücü ile duygusal bir maç olacak'

 • Harun Demirel: Beşiktaş’ın Güneş’i Battı!

 • Eller aya büyükler yaya!...

 • Serdar Aziz'den Başakşehir'e gözdağı! 'F.Bahçe'nin ismi...'

 • Akhisar pes etmiyor !

 • Başakşehir'den şampiyonluk alametleri...

 • Süper Lig'de Haftanın EN'leri...

 • Ahmet Ağaoğlu: 2-0'dan 2-2 hoş bir sonuç değil

 • Erzurumspor'un yeni hocası belli oldu...

 • Terim'le komik ve kozmik iki sözleşme!...

 • Akhisarspor'un can derdi 3 puanı getirdi...

Benzer Haberler

Futbol Ligleri Puan Tablosu