Palabıyıklı futbol
Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde her şey vardı; hata, haksızlık, sertlik, kontrolsüz hareket, hırsa yenilgi, acımasızlık, kötü niyet, kırmızı kartlar… Her şey ama her şey vardı futbolun güzelliği ve asaleti yoktu!...

Hakem Ali Palabıyık için de söylenecek çok şey vardı. Örneğin; Sahada Ali Bey'le beraber kabadayı bir futbol vardı ve Ali Palabıyık bu futbola çanak tutandı. Palabıyıklı futbol seyredeni çileden çıkarttı! Bereket onca hataya rağmen olay çıkmadı.

MAÇIN FAVORİSİ UZAK ARA BEŞİKTAŞ’TI FENERBAHÇE KAZANDI

Derbilerde maç öncesi tahmin yürütmek, yürüteni terse yatırır. Ancak derbilerde yuvarlak laflar etmek de futbolun hayrına olmaz! Dünkü maçta birden fazla gol, kırmızı kart, hata ve bunların toplamında bi ton rezalet vardı. Sonuçta, beklenenden çok daha iyi oynayan Fenerbahçe 2-1 kazandı. Ligde dengeler sağlandı!

Rezaleti yaratan sebepler;

1-Ali Palabıyık’ın cesur gibi gözüken ama inceden Beşiktaş’ı doğrayan flu ve tartışılır kararları maç boyu sürdü.

2-Şenol Güneş akıllı bir hamleyle durgun Talisca’yı alarak 58’de Negredo’yu oyuna soktu. Negredo   60’da buz gibi bir gol attı. Gol ofsayt gerekçesiyle  iptal edildi! Kimse ses etmedi! Futbolcular bile… Beşiktaş kulübesi bile… Sanki kadere isyan yasaklar listesindeymiş gibi…

3-Ozan’ın kale önünde elle müdahalesi penaltıydı. Verilmedi.

4-Cenk Tosun’a altı pas üzerinde yapılan topuğa basma hareketi de penaltıydı Palabıyık ve yan’daşları pozisyonu es geçtiler.

5-Futbolcuların öfke kontrolü ile hakemin oyunu kontrolü kırık not aldı. Daha beter olayların çıkmaması mucizeydi.

6-Maç içinde Quaresma, Neto, Atiba, İsmail’e gösterilen 4, maç sonrası da Oğuzhan’a çıkan 5. kırmızı karta üç kart daha ilave olabilirdi. Palabıyık’ın yüreği yetmedi.

7-Quaresma karta dik giden bir acayip yaratık. Devre biterken iki dakikada arka arkaya iki sarıdan atıldı. Valbuena’ya taktı takımını yaktı. Neto da öyle. Bunlar da yabancı. Kaliteleri oranında akılları yok!

8-20’de Medel’in Janssen’e bindirmesi  penaltıydı, Guiliano golü attı. Fenerbahçe ikinci golünü 86’da yine penaltıdan Janssen’le attı. Bu arada bir saaten fazla süreçte golden başka her şey oldu. 87’de Beşiktaş da Babel’le tek golünü buldu. Negredo’nun golü sayılsa Beşiktaş’ın penaltıları verilse sonuç da değişirdi Palabıyık da bu kadar konuşulmazdı!

9- Şenol Güneş’in atılması, sahayı kontrol edemeyen hakemin saha dışını iyi kontrol etmesi açısından ilginç bir görüntüydü. Beşiktaş bir kere daha doğrandı.

10-Fenerbahçe kadrosu; Ozan dışında iyi seçimdi. Ozan’ın atamadığı iki gol var. Biri kale çizgisi üzerinden direğe, öteki voleyle iki adımdan önce yere sonra dışarı!... Pes ama… Ozan’da asla yetenek zenginliği yok! Gençliği onun olsun ama kalitesi yok.

11-Aykut Kocaman’ın orta sahası iş yaptı; Mehmet Ekici çıkana kadar iyişytdiler sonrasında Neto da atılınca De Souza’nın savunmaya Mehmet Topal’ın ortaya sürülmesi akılcıydı. Maçı hep Fenerbahçe sürükledi. Galibiyeti hak ettiler. Porto galibi Beşiktaş nasıl oldu da gevrek Fener defansını ancak bir kere geçebildi hayret!...

12-Derbide yine favori kaybetti. Fenerbahçe çok iyi mücadele etti. Valbuena, Mehmet Ekici, De Souza Guiliano ve Alperli forvet iş görür. Janssen genç bir golcü. RVP’den sonra güçlü bir göz zevki.

Ligde babalar birbirini yakaladı. Trabzon yaya kaldı. Galatasaray’ın Bursaspor deplasmanı sonrası bakalım tabela nasıl olacak? 


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları

Futbol Ligleri Puan Tablosu