Galatasaray / Röportajlar

Tudor`u Dursun Özbek`e sorduk!

G.Saray'ın yeni teknik direktörü ile ilgili ilk görüşleri ilk ağızdan Başkan Dursun Özbek'ten aldık..
‘Lig durmaz devam eder o hıza ayak uyduracaksın. Estek köstek diyene kadar bir de bakarsın şartlar değişmiş. Galatasaray şampiyonluktan uzaklaşmış! Buna kimse rıza göstermez. Yönetici de göstermez taraftar da göstermez!...

Şartlara kimse bakmaz!... Sonra suçu yönetimde bulurlar!...

Galatasaray’da tek hedef her zaman şampiyonluktur.

Önce bunun altını çizilelim!...

Futbol dünyasında  Galatasaray korkusu var. Normaldir. Galatasaray Türk futbolunun bayraktarı. İlklerin sahibi. İlkelerin savunucusu… Cesur adımların öncüsüdür… 

Gerek gördük hocamızı değiştirdik İgor Tudor’la anlaştık.

Ne yani şike mi yaptık?

Hoca mı ayarttık?

Gereği neyse onu yaptık? 

Galatasaray’ın başarısı için yasal her yolu deneriz. 

Her kim ki bizi hatalı bulur; ya Galatasaray’ı kıskanıyordur ya Galatasaray’dan korkuyordur.’

Bunları söyleyen Galatasaray’ın Başkanı Sayın Dursun Özbek. 

Dün baş başa uzun uzadıya sohbet ettik. Hoca olayını en yetkili ağızdan dinlemek istedim. Sakin tavrının altında kararlı bir özgüven sezdim. Şöyle dedim;

- Yeni hocanız mübarek olsun. Cesaretinizi kutluyorum.

Büyük camiaları yönetmek cesaret ister. Cesaret de küçük yüreklilerde olmaz! Galatasaray da kimseye hak ettiğinden fazla kredi vermez! Riekerink bu şansını iyi kullanamadı. İyi başladı, sürdüremedi. Geçen sezonu iki kupayla kapatınca onunla devam ettik. Mevsim sonuna doğru peş peşe puanlar kaybedilince gereğini yaptık.

- Riekerink kararını sorgulamıyorum, ancak; hoca kıtlığına kıran mı girdi ki İgor Tudor’u Karabük’ten aldınız?

Etik değerleri çiğnemedik, yasal olmayan hiçbir şey yapmadık. Sadece iyi bir hoca olduğuna inandığımız İgor Tudor’u aldık.

- Karabük Galatasaray’ı yenince mi Tudor’un iyi hoca olduğuna karar verdiniz?

Hırvat Hoca iki maçta da bizi zorladı. Sahasında çok başarılı. İdealist ve başarıya aç, genç bir hoca. Hırslı ve takımına sinerji aktaran bir tip. Galatasaray’ın durağan gidişine hareket getirir, rakibe göre taktik uygular diye düşündük. Tudor’u uzun süre izledik,  eksiklerimizi giderir dedik  ve cesur davranarak risk aldık. Çünkü bu risk, korkak davranmaktan çok daha akılcıydı.

- Demek Riekerink’ten ümidi kesmiş hocaları izliyordunuz?

Hayır… Tedbirli gitmek ile ipe un sermek arasında fark var. Uyuyor olsaydık hamle yapamazdık. Benim karakterimde vefasızlık yok! Momentum var.

- Zamanı mıydı acaba? İgor Tudor boşta değildi ki?

Toplumsal yanılgı işte burada başlıyor. Onun için bizi hatalı bulanlara lafımın başında ‘ya Galatasaray’ı kıskanıyordur ya Galatasaray’dan korkuyordur’ dedim. Biz İgor Tudor’u ayartmadık. Şartlar İgor Tudor’u Galatasaray’ın hocası yaptı.

- Nasıl yani? Hangi şartlar?

Karabükspor İgor Tudor’la kaçak güreşmiş. Sözleşmesine tek taraflı fesih kararı koymuş. Bu şu demek; başarısız bulursak yollarımız ayrılır. Tazminat da ödemeyiz. Karabükspor kendini sağlama almış. Çok akıllı bir sözleşme yapmış. Ancak İgor Tudor da madem öyle ben de sözleşmem devam ederken faydalı olamayacağımı anlayınca ya da başka yerden teklif alırsam 150.000 dolar verir kulüpten ayrılırım demiş. Kabul etmişler. Tudor, akıllı ve  dürüst davranmış. Sözleşme iki tarafın da rızasıyla böyle imzalanmış. Biz de olayı öğrenince meneceriyle temas kurduk. İgor Tudor Galatasaray’a geldi. Bunda ahlaka aykırı hiçbir şey yok.  Varsa bile bize ait değil. Biz şartları değerlendirdik. Etik değerler çiğnendi diyenler projektörü ters yöne çevirsin. Rakiplerimiz her zaman bizim dostumuz. Kendi hatalarını bize yüklemesinler.

- Taraftarın istifa sesleri sizi etkiledi mi?

Her taraftar puan kaybında isyan eder… Biz de gençken maçlara gittiğimizde yenilgiyi hazmedemiyor isyan bayrağını çekiyorduk. Ne var ki bunun Galatasaray taraftarına yakışır olması gerek. Yönetimin de bu görüşü değerlendirmesi gerek.  Aynı fikirde birleşince İgor Tudor Galatasaraylı oldu. Galatasaray bu ülkenin her konuda önderidir, hata yapmaz, hataları değerlendirir.

Osman Tanburacı / Sporpanel.com
Bu haber 16.02.2017 13:29:32 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Usain Bolt futbolcu oluyor!

 • Van Persie isyanı!

 • Karaman dönemi bitti!

 • Şenol Güneş: 'Utanç duyuyorum'

 • Aykut Kocaman'dan 'ofsayt' itirafı

 • Derbinin yıldızı Quaresma konuştu!

 • Fernandao'nun attığı gol ofsayt mı?

 • Demba Ba 3 puanı getirdi

 • Ankara'da gol yok

 • 'Türkiye’nin en iyi takımıyız'

 • KARTAL Quaresma ile uçtu: 3-1

 • Galatasaray'dan sert açıklama!

 • Beşiktaş’a şok haber!

 • Malatyaspor'un acıması yok: 3-1

 • Sumudica namaza başladı

 • Burak Yılmaz’ın dirseği ihanettir!

 • İşte derbinin muhtemel 11'leri

 • Nasri'ye doping şoku!

Benzer Haberler

Futbol Ligleri Puan Tablosu