Trabzonspor

Trabzonspor kendini arıyor

Trabzonspor'un ilk 7 haftalık serüvenini usta kalem Osman Tanburacı değerlendirdi..
Bir efsaneydi Trabzonspor…

İlk Anadolu şampiyonuydu Trabzonspor…

Karadeniz’in fırtınasıydı Trabzonspor…

Sonra,

FIRTINA DURULDU!...

DENİZİ KURUDU…

TOPRAĞI BEREKETİNİ KAYBETTİ!

İster kötü yönetimler deyin, ister yerel çekişme deyin, ister nazar deyin… Ne derseniz deyin.  Bir şeyler var Trabzonspor’da… Trabzon bu değil!

YIL 1975 İLK ŞAMPİYONLUK YIL 1984 SON ŞAMPİYONLUK

Süper Lig’de tam 6 kez şampiyon olmuş Trabzonspor. 

Sonra… Derin bir sessizlik!...

GEÇEN YIL VE BU YIL MUHARREM USTA VE ERSUN YANAL’LA SİLKİNİŞ…

Başkan Muharrem Usta akıllı, dengeli, sevecen, efendi tavırlarla kulübü sahiplenmiş durumda…

Teknik Direktör Ersun Yanal belki de hayatının en özgür ve destek gören hocalığında…

Trabzonspor’un futbol profesörü taraftarı da ilk kez bu kadar başkanına ve hocasına güven duyar konumda. Suskun ve umutlu…

Akyazı Şenol Güneş Stadı deseniz bir sanat abidesi gibi kucaklıyor Trabzon’u…

O halde, niye Trabzonspor iki senedir hala bucurgatla gidiyor?

Söyleyelim; 33 yıllık arıza 2 yılda düzelmez! Sabır şart. Seneye korkun Trabzonspor’dan…

Trabzonspor son iki sene Başkanı ve hocasıyla kendini arıyor. Şehrin yardımcı olması gerek.

Bu sene ne olacak derseniz?

İnşallah!

İLK 7 HAFTADA TRABZONSPOR’UN EKSİĞİ NE?

Biraz şans, biraz kader ama çoğunca eksik bölgeler…

Trabzonspor’un kalesinde Onur Kıvrak istikrarsız. İyi bir yetenek, iyi bir refleks ama yan toplarda zayıf. Asabi ve hırçın…  Sakatlığa çok açık. Form durumu sarsak… Yedeği Esteban Alvelado huzursuz, mutsuz. Uğurcan henüz çok deneyimsiz… Kaleni sağlama alamazsan, kader kaderini çizer! Alanyaspor maçında olduğu gibi… Ersun Yanal o maçta hata yaptı. Umarız bir daha yapmaz!

Savunmanın göbeği arıza;

Pereira, Durica, Emanuel Mas, Hubocan, Uğur Demirok, Mustafa Akbaş, Kamil Ahmet Çörekçi. Tam sekiz savunmacıdan güven veren bir savunma kurulamıyor. Sebep? Uyumsuzluk.

Savunmanın iki kanadı Pereira ve Mas yeterli ancak göbekte arıza var. Havadan yerden, kontrada, bire birde güçsüz.

Forvet yeterli ama o da Ersun Yanal tarafından çok parmaklanıyor.

Okay, Abdülkadir, Yusuf Yazıcı, Kucka, Olcay Şahan, N’Doye, Castillo, Sosa, Burak Yılmaz, Rodallega, Bero, Bongonda, Volkan Şen, Onazi…

Dikkat edin 6 kişilik yerde tam 14 oyuncu var ama Trabzonspor hala ilk 11’ini bulmuş değil! Galiba ilk sorun bu.

Önce olumsuzluklardan bakalım;

ONAZİ

Geçen sene başında harika bir performans gösteren Onazi, bu yıl başka takıma transfer olacaktı son  anda yattı, takımda kaldı. Bu sene Ersun Hoca onu çok kullanmıyor. İhtiyaç duyduğunda oyuna sokuyor. Ersun Hoca mı onu sildi, o mu gidemediği için gönülsüz bilinmez ama Trabzonspor için ciddi bir kayıp. Ancak; Ersun Yanal, aynı görevi üstlenen Yusuf Yazıcı ile Onazi arasında bocalıyor gibi. O yüzden Onazi makas yiyor ama yazık. Onazi takıma faydalı bir isim. Bu sorun çözülmeli.

YUSUF YAZICI

Kadronun en direkt ismi. Yanal, Trabzonspor’un oyununu daha çok onun üzerine kurulmalı ki takım işlesin. Yusuf’un geleceği mükemmel.  Daha 21 yaşında. Trabzonspor’da fazla kalmaz. Varken ondan en yüksek verim alınmalı. Takım içinde fark ediliyor. Her maçta galibiyete imza atabilir.

RODALLEGA

İyi bir golcü. Ancak Burak gelince pabucu dama atıldı. Aralarında pek fark yok. Hatta Rodellaga kale önünde daha becerili. Ersun Yanal’ı bu tercih de zorluyor. İkisi birden oynadı mı o zaman da forvetin dengesi kayboluyor. Riskli bir durum.

KUCKA

Milan’daki Kucka ile Trabzonspor’daki Kucka farklı. Neden? Tek sebep futbol anlayışı. Kucka Trabzonspor’da daha takıma alışamadı. Onun için de randımanı düşük. Zaman gerek. Ofans-defans bağlantısında iyi işler yapan Kucka tez elden takıma kazandırılmalı.

OLCAY ŞAHAN

Beşiktaş’tan tanıdığımız Olcay iyi günündeyse takımı kazanır. Ancak Olcay da her zaman aynı istikrarı gösteremez. En büyük handikapı budur. Sebebi de belli olmaz. Belki de psikolojik bir sorundur. Beşiktaş maçında attığı golden sonra sevinmemesi hatadır. Şükran duymak başka ekmeğini yediğin takımın taraftarını kırmak başka şeyler. Olcay Şahan o maçta hata etti. 

ABÜLKADİR ÖMÜR

Ersun Yanal’ın Trabzonspor’a iki büyük armağanı var. Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür. Bu iki genç Trabzonspor’un kaşıkçı elmaslarıdır ama biri çay kaşığı!... Abdülkadir daha küçük ebatlı…  Ancak üstün düşünce hızı, akıllı oyunu, çabukluğu, yetenek zenginliği boyunu aşıyor. Abdülkadir yakın gelecekte Trabzonspor’a hayat verir. Daha 18 yaşında…

OKAY YOKUŞLU

Okay; Mehmet Ekici, Tolgay Arslan’la eşdeğer bir futbolcu.  Hatta Oğuzhan’la bile diyebilirim. Üstün yetenek ancak biraz daha zaman gerek. Çok oynaması ve biraz daha güçlenmesi gerek. Yaşı daha 23 olmasına rağmen sahadaki işlevi daha fazla…

SOSA

Geç geldi, takıma daha oturamadı. Biraz durgun ve soğuk bir tip olduğu için ne kadar deneyimli olursa olsun ona da süre lazım. Ancak yaşı da 32 daha ne süresi? Sosa Trabzonspor’un rakipler gözünde sahadaki korkulacak ağırlığıdır. Ersun Hoca’nın bunu iyi kullanması gerektir. Sosa sezon içinde bazı maçlarda Trabzonspor’a tek başına puan kazandıracak isimdir.

BURAK YILMAZ

Trabzonspor’un eski göz bebeği, şimdiki kurtarıcısı… Ancak Burak da artık futbol yaşamının sonunda. Rodallega da öyle… Onları ekonomik kullanmak da Ersun Yanal’ın görevi. Trabzonspor’un en riskli bölgesi  gol noktaları. İsimler iyi performansları tartışılır. Trabzonspor gol yollarında ‘takım olabilme’ özelliğine kavuşursa bu sorunu aşar herkes gol atar. İki santrfora güvenip gol kovalamak Ersun Hoca’ya da uymaz. 

Trabzonspor’un elinde bomba gibi kadro var ama zamana da ihtiyacı var. Seneye Trabzonspor coşar.

Fabian Castillo (25), Matus Bero (22), Theo Bongonda (21) N’Doye (32) Ersun Yanal’ın her zaman kullanabileceği hazır kıtaları… 

Volkan Şen (30) için aynı şeyler söylenemez. Çok çalışırsa ne ala… Yoksa Trabzonspor’da ömrü yine kısa olur. 

Sonuç;

Trabzonlular eski günlere geri dönmek istiyorsa Başkanı Muharrem Usta’yı desteklemeli. Trabzonspor Ersun Yanal’da ısrar etmeli. Çünkü meşhur laftır; Paris bir günde inşa edilmemiş. Zaman gerek

O zaman bu zaman. İki sene doluyor. Seneye Trabzonspor’un yaş ortalaması 25’e düşerse Ersun Yanallı Trabzonspor’u kimse durduramaz!

İLK  7 HAFTA SONUNDA DURUM?

İlk 7 haftada çok puan kaybedildi şampiyonluk şansı yok gibi… Hayaldir. Ancak ligin ikinci yarısında Trabzonspor tırmanabilir. Trabzonspor için bu sene en iyi hedef Avrupa’ya gidebilmektir.

Seneye Trabzonspor’un ufku açıktır.

Osman Tanburacı / Sporpanel.com
Bu haber 07.10.2017 14:00:36 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

Osman Tanburacı
Trabzonspor

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Bu oyunun adı, Made in Germany!

 • Meksika, Güney Kore'yi evine yolladı!

 • Tunus önce direndi,sonra dağıldı...

 • Güney Kore-Meksika mücadelesi başlıyor...(11'ler belli oldu)

 • Göztepe'de Gassama bitti

 • Selçuk Aksoy: 'Volkan Şen ile devam etmeyi düşünmüyoruz'

 • Dünya Kupası'nda günün programı

 • Ruslar, Türkiye'nin Dünya Kupası'nda olmamasına üzüldü

 • Akhisarspor'da transferler sürüyor

 • Galatasaray'dan Ahmed Musa ve Milik atağı...

 • Galatasaray'ın şampiyonluk kupası Konya'da

 • İsviçre geriden geldi, E Grubu karıştı...

 • Bir Musa yetti! İzlanda ezberini unuttu...

 • Basketbol Süper Ligi’nde yabancı oyuncu sayısı'na müdahale

 • İzlanda Nijerya mücadelesi başlıyor...(11'ler belli oldu)

 • Brezilya Navas'ın 'VAR' lığına rağmen kazandı...

 • Phillip Cocu'nun Fenerbahçe'ye gelişinin yankıları...

 • Beşiktaş'ta transfer gündemi yoğun ancak acele etmek yok

Benzer Haberler

Futbol Ligleri Puan Tablosu