Fenerbahçe

Fenerbahçe`nin durumu ağır!

Fenerbahçe’de bu yıl da işler iyi gitmiyor. Vardar’a yenildi Avrupa’dan elendi. Ligde 7. sırada… Şampiyonluk şansı %10.. Usta kalem Osman Tanburacı yazdı..
Fenerbahçe’de bu yıl da işler iyi gitmiyor. Vardar’a yenildi Avrupa’dan elendi. Ligde 7. sırada… Futbolu ümit vermiyor, tribünleri boş… Aykut Kocaman zorda, Başkan suskun!  Ne olacak bu Fener’in hali diye soran 20 milyona cevap;  Fenerbahçe’nin  durumu ağır, şampiyonluk şansı %10.

Fener’in bugününü analiz etmek için dününü hatırlamak gerekir. Çünkü Fenerbahçe Aziz Yıldırımlı yılların yorgunluğunu üzerinde taşımakta. Bunları hatırlamadan bugünü anlatmak mümkün değil.

2011’den bu yana teşhisi konamayan bir hastalığın pençesinde olan ülkenin sevgilisi Fenerbahçe tam altı yıldır yaşam savaşı vermekte. Zaman zaman iyileşme emareleri gösterse de Fenerbahçe’nin geçmişini bilenler büyük başarılara imza atmış bu kulübün bugünkü durumunu üzülerek izlemekteler. Fenerbahçe bugüne kadar yapılan bütün yönetsel müdahalelere rağmen hasta yatağından doğrulamamış, taraftarına mutluluk veren bir kulüp olabilmekten uzak kalmıştır.

Nedir bunun sebebi?

Bunun sebebi tek değildir. Sıralamak gerekirse;

1-Akla gelen ilk sebep Fenerbahçe’nin yıllardır aynı Başkan ve yönetimlerle bir kişiye dayalı olarak yönetilmesidir. Başkan da yöneticiler de başarı yolundaki heyecanlarını kaybetmişlerdir. Fenerbahçe’ye yeni bir kan gerekmektedir. 

2-Fenerbahçe camiası kısır bir döngü içine girmiş fikir üretimi durmuş, büyük camia bir kişinin emrine girerek Genel Kurul’da başka bir başkan ve yönetim seçemez hale gelmiştir. Böylece, rekabetin olmadığı yerde başarının gelmesi de mümkün olmamış Fenerbahçe çalışma azmi kaybolmuş kişilerin elinde kalmıştır.

3-Başkan Aziz Yıldırım tam 19 senedir Fenerbahçe’nin başında aralıksız olarak görev almaktadır. Bu süreçte yönetim kurulları değişkenlik gösterse de çoğunca Başkan Aziz Yıldırım’a biat edenler, kulübü tek ses olarak yönetmeye devam etmişlerdir. Böyle bir yönetim de sportif başarıdan çok koltukta kalabilmek için bir dolu yanlışa çanak tutar olmuştur.

4-Başkan Aziz Yıldırım ilk beş sene sonunda tartışılır hale gelmiş ancak Başkan Yıldırım koltukta kalabilmek için kendisine rakip çıkabilecek kişilerin önünü keserek camiada sert rüzgarlar estirmeğe başlamış ve bu tavrı kendisine biat etmeyenleri kulüpten ihraca kadar gitmiştir. Saadettin Saran, Hakan Bilal Kutlualp, Hulusi Belgü bunlardan bir kaçıdır. Bu tavır camiayı bölmüş, birlik beraberlik kaybolmuştur.

AZİZ BAŞKAN KÖTÜ BİR BAŞKAN MIDIR… YOKSA?

5-İlk on sene sonunda Fenerbahçe camiası ve futbol dünyası Aziz Yıldırım’ı tartışmaya başlamış. Başkan Aziz Yıldırım kötü bir başkan mıdır? Yoksa Fenerbahçe’nin önünde engel teşkil eden grupları temizleyen ve camianın yücelmesi için çalışan bir başkan mıdır? Bu sorunun cevabı henüz verilememiştir.

6-Aziz Yıldırım aslında Fenerbahçe’ye çok şeyler kazandırmış, kulübe pek çok tesis, imkan, stat, salon, yüzme havuzu, amatör sporlarda  başarı kazandırmış bir başkandır. Belki de gelmiş geçmiş en iyi başkan olarak tarihe geçecekken ve de pek çok olumlu adımları varken hırslarına mağlup olduğu zamanlarda attığı yanlış adımlarla kulübü zor durumlarda bırakan bir başkan da olmuştur. 

3 Temmuz 2011 sürecindeki ‘şike’ olaylarında ve sonrasında Fenerbahçe ve Başkan Aziz Yıldırım çok yıpranmış ve bu günlere o günlerden gelinmiştir.

Camiada göstermelik bir beraberlik vurgulanırken Aziz Yıldırım neredeyse istenmeyen bir başkan olmuştur. Son birkaç yıldaysa futbolda yanlış transferler, kulübün borç yükünün çoğalması, alınan başarısız sonuçlar Fenerbahçe’yi bu yıl ligde 7. sıraya itmiştir. Şampiyonluk bir hayli zordur. Aziz Başkan ve yönetimi bekleyen büyük maddi zorluklar da vardır. 2018’deki seçimlerde Fenerbahçe mutlaka yenilenmelidir.

AYKUT KOCAMAN BU TAKIMI ŞAMPİYON YAPAR MI?

Fenerbahçe’nin bu yıl şampiyonluktaki şansı %10’dur. Aykut Kocaman’ın elinde iyi bir kadro yoktur. Avrupa’dan elenmesi  ve ligde  7. sıraya düşmesi bu yüzdendir.

Yapılan transferlerin hiç biri takımdaki randımanı artırmamıştır. Topla oynamaya bayılan Fransız Valbuena hariç, Kameni, Guiliano, Soldado, İsla, Dirar, İsmail Köybaşı, Aatıf, Janssen Fenerbahçe’ye yararlı olamadıkları gibi gelecekte de verimlerinin artmayacağı bellidir. Trabzonspor’dan alınan Mehmet Ekici iyi bir futbolcu olmasına rağmen 6 ay futboldan uzak kalması ve sakatlık geçirmiş olmasıyla randımanı bir hayli düşüktür. Toparlanması da bir hayli zaman alır. O zamana kadar da lig biter!  Fenerbahçe bu yıl takım olabilme kimliği yakalayamamıştır. Bundan sonrası daha da zordur.

Topla oynamaya bayılan Mathieu Valbuena da Fenerbahçe’yi kurtaramaz!  Çünkü futbol bir kişiyle oynanmaz! Takım olmak gerekir. Aykut Kocaman’ın da bunu başarması çok zordur.

TAKIMDA HATLAR ARASI BAĞLANTI KOPUK

İki senede; Gökhan Gönül, Caner, Emre Belözoğlu, , Sow, Lens gibi iyi elemanlar gitmiş onların yerlerine gelenler gidenleri aratmıştır. 

Fenerbahçe’de hatlar arası bağlantı kopuktur; 

-Kalede Volkan Demirel de Kameni de güven vermemektedir.

- Savunmada Kjaer’in boşluğu doldurulamamış, Mehmet Topal o mevkide denenmiş ancak ciddi hatalar yaparak hatta kendi kalesine gol bile atarak bu mevkiin adamı olmadığını göstermiştir.  Aykut Kocaman bile bir maçta Topal’dan vaz geçip savunmanın göbeğine De Souza’yı çekmek durumunda kalmıştır.,

Savunmanın solunda ise Hasan Ali Kaldırım ile İsmail Köybaşı bir türlü güven vermemiştir. 

Bu savunmanın forvetle bağlantısı çok zayıftır. Rakip takımlar kontratağa kalktıklarında Fenerbahçe’nin orta alanını çok çabuk geçmektedirler. 

Ozan, De Souza, Alper, Mehmet  Ekici, Valbuena, Janssen’den kurulu forvet de bir başka uyumsuzluk sergilemekte, Aatıf, Dirar, Mehmet Topal, Guiliano da derde çare olamamaktadır. 

Fenerbahçe’de uyum sorunu vardır. Takım oyunu yoktur. Fenerbahçe’nin bu kadrosu ligde iş görmez. Yardımlaşma, pres, topsuz oyunda sisteme ve disipline uyum yoktur. Dağınık bir takım hüviyetindeki Fenerbahçe’yi bu kadro ve bu şartlarda Aykut Kocaman asla toparlayamaz. Çünkü bir hoca elindeki kadro kadar başarılı olur. Fenerbahçe’nin kadrosu şampiyonluğa yetmez!

Eğer bundan sonra liderle puan farkı artarsa Fenerbahçe lige de erken havlu atar.

VARDAR’A ELENİŞ UEFA’NIN FİNANSAL TAKİBİ YÜZÜNDENDİ

Bu yıl UEFA Fenerbahçe’yi Financial Fair Play kapsamında tutmuş ve Fenerbahçe daha fazla borçlanıp UEFA’dan men edilmemek için transfer yapamamıştı. Belki de Fenerbahçe UEFA’nın amansız takibinden kurtulmak  için Vardar’a bilerek elendi. Çünkü Fenerbahçe, Vardar’ı eleyip UEFA’da Gruplara kalsa transfer yapamayacağı için belki de sonunculukta kalacak ve itibarı zedelenecekti. Bu yüzden Fenerbahçe Avrupa’dan bilerek ve isteyerek elenip UEFA’nın takibinden kurtuldu! Nitekim Fenerbahçe UEFA’nın takibinden kurtulduktan sonra Guiliano, Soldado ve Janssen’i transfer edebilmişti. 

Bütün bunlar düşünüldüğünde Fenerbahçe’nin bu sene ne kadar zorda olduğu ve şampiyonluk yarışından ne kadar zorlanacağı ortaya çıkar.

FENERBAHÇE’NİN EKSİLERİ-ARTILARI

Transferlerin gecikmesiyle sezona geç başlamak Fenerbahçe için ciddi bir handikap. Aykut Kocaman’ın takım havasını yakalaması bir hayli zor. Uyum süreci Fenerbahçe’nin iyi futbol oynamasını geciktirecek gibi. Kaleci sorunu, savunmanın uyumsuzluğu, gol yollarında kimin oynayacağı kararsızlığı Fenerbahçe’nin eksileri. 

Takımın en güçlü yanı orta alanı. İsim olarak da eylem olarak da umut verici. Mehmet Topal, De Souza, Mehmet Ekici, Guiliano, Valbuena rakipler için etkin bir güç. Uyum sorununu aşarlarsa Fenerbahçe’nin seyir zevki ve sonuca gitme umudu artar. Alper Potuk,  Aatıf, Dirar, Ozan Tufan da bu beşliyi zorlayacak  isimler. Bir de kapalı kutu Eljif Elmas var. 

Forvette ise; Janssen, Soldado, Fernandao’ya ilaveten bitmeyen umarsız tefrika Robin Van Perise var.

Aykut Kocaman’ın başarıyı yakalamak için devamlılık sağlayacak bir kadroyu yaratması çok zor.

İLK 7 HAFTANIN YORUMU

Fenerbahçe ilk 7 haftada birbirini çok az tanıyan; İsla, Dirar, Mehmet Ekici, Soldado, Guiliano, Valbuena, Janssen ile ancak 11 puan toplamış olması şampiyonluk şarkılarının çok gerisinde kalmış bir görüntü. 

BAŞARISIZLIK BİRAZ DA FENER’İ DURMADAN ŞİŞİREN MEDYA YÜZÜNDEN

Fenerbahçe’nin bir büyük handikapı da medyadır. Her yıl medya Fener’i kötü olduğu zamanlarda bile şişirir! Medya Fenerbahçe’nin koruma kollama görevlisi gibi hareket etmekte ve bu büyük camianın gerçekleri görmesine mani olmaktadır.  Fenerbahçe medya tarafından daima gazete satışlarında tiraj, tvlerde reyting olarak görülmüş ve hep gaza getirilerek kulübe kötülük edilmiştir. Bu sene de aynısı yaşanmış, geç transferler yüzünden mevsim başı çalışmasını bir türlü tam takım olarak yapamamış olan Fenerbahçe forma girememiş ve ligin başlamasıyla moral ve fizik açısından rakiplerinden çok geriye düşmüş olmasına rağmen medya yine Fener’i gazlayarak hataya devam etmiştir.

Bütün bunlar hesaba katıldığında Fenerbahçe’nin bu sene başarılı olma oranı %10 sınırındadır.  Ancak tarihe mal olmuş köklü bir kulüp olması sıralamada Fenerbahçe’yi iyi yerlere de taşıyabilir.

Osman Tanburacı / Sporpanel.com

 
Bu haber 06.10.2017 08:03:51 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

Fenerbahçe
Osman Tanburacı

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • 'Seçimin bir parçası değilim'

 • TEŞEKKÜRLER BEŞİKTAŞ

 • 'UEFA'dan ceza geleceğine ihtimal vermiyorum'

 • Oktay Derelioğlu bombaladı!

 • Cengiz Ünder'li Roma turu geçti

 • Alex de Souza İstanbul'a geldi

 • İşte Zlatan'ın yeni takımı!

 • Burak Elmas Sportif A.Ş.’den istifa etti

 • 'İlk maçtan bağımsız bir maç olacak'

 • Caner Erkin’e hapis istemi!

 • Meksika'daki Galatasaray

 • Tarihe gömülmüş bir takım; YEŞİLDİREK

 • 25. Hafta Panoraması

 • Fatih Altaylı kantarın topuzunu iyice kaçırdı!

 • Şanlıurfa’da yine 6’lı bulduk

 • Trabzonspor'da keyifler yerinde: 1-3

 • Talisca Brezilya Milli Takımı'na seçildi!

 • Derbinin İddaa oranları açıklandı!

Benzer Haberler

Futbol Ligleri Puan Tablosu