Beşiktaş

Avrupa`ya ve Süper Lig`e atılan imza; BEŞİKTAŞ

Beşiktaş bu yıl hem Avrupa’ya hem Süper Lig’e fiyakalı imzalar atıyor… Usta kalem Osman Tanburacı yazdı..
Beşiktaş bu yıl hem Avrupa’ya hem Süper  Lig’e  fiyakalı imzalar atıyor…  Ligde bazen zorlansa da 19 puanlı Galatasaray’ın peşinde ‘geçen iki yılın şampiyonu benim asla peşinizi bırakmam’ diyerek 14 puanla takibini sürdürüyor. 

Gerçekten de Beşiktaş iki kulvarda yarışırken, tek kulvarda yarışan Galatasaray’ın peşini bırakmıyor. Üstelik ligin ilk 7 haftasında Beşiktaş; Fenerbahçe ve Trabzonspor’la da oynadı.  Buna rağmen hem lig ikincisi olarak kaldı, hem alkış aldı. Ayrıca Fenerbahçe maçında hakem Ali Palabıyık’ın da gadrine uğrayarak üç puan bıraktı. Tam tersi de olabilir üç puanı alabilirdi.

SAHA DIŞINDA BAŞKAN ORMAN,  SAHA İÇİNDE ŞENOL GÜNEŞ BAŞARILI

Beşiktaş kulüp olarak saha dışında Başkan Fikret Orman ve İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi ile başarıyla temsil ediliyor. Devlet devairi, rakipler ve medya ile ilişkilerde bu ikili oldukça başarılı. Başkan Fikret Orman bazen amacını aşan sertlikler gösterse de söylemlerinde haklı.

Saha içindeyse Teknik Direktör Şenol Güneş hem takımını iyi yönetiyor hem de giderek ağız dalaşıyla yozlaşan futbolumuzda uygunsuzluklara parmak basarak saygın bir konumda gerekeni yapıyor. Şenol Güneş’in söylemleri sportif değerlere saygılı olduğu kadar toplumda olması gerekenlerin de altını çiziyor. Beşiktaş camiası böyle bir hocaya sahip olmakla zaten işin büyük bir bölümünü halletmiş oluyor.

Şenol Güneş’in son Fenerbahçe maçında ‘küfür’ içeren sözcükler kullanması üzerine tribüne gönderilmesiyse onun adına büyük bir talihsizlikti. TFF’nin de bu olayı örtbas ederek Şenol Güneş’e bir maç ceza vermesi emsalleriyle bağdaşmadığı için o da bir başka talihsizlikti.

Beşiktaş’ın ilk 7 haftada ne yaptığını analiz etmeden önce bunları anlatmak gerekiyordu. Çünkü ligde başarısı kısmen engellenmiş bir Beşiktaş vardı.

Her şeye rağmen Fikret Orman ve Şenol Güneş  Beşiktaş’ı iki sene şampiyon yapmış, 3. yıldızı takmış, Kartal’ı Avrupa’da  bilhassa bu sene iyi uçurmuştu.

KİRALIK FUTBOLCULAR TAKIMIN ÇİVİSİNİ ÇIKARTIYOR

Beşiktaş’ın kiralık oyuncu derdi bu sene de sürdü. İki yıldır bir türlü istikrarlı kadro kuramayan Şenol Güneş  de bundan en fazla etkilenen isim oldu.

Gomez, Demba Ba, Vincent Aboubakar, Marcello, Lens, Atınç, Ersan Gülüm, Gökhan, Mustafa Pektemek… Bu futbolcular kadroda var gibi gözüküp Şenol Güneş’in rotasını bozanlar. Bu konuda Şenol Hoca’ya hak vermemek mümkün değil. Şenol Güneş tam takımı oturtuyor, ya da oturttuğunu sanıyor, ertesi sene kiralıklar gidince takımın çivisi yine çıkıyor.

Örnek;

-Marcello ile savunma kendine geldi. Pepe de alınınca savunmanın göbeği mülemmel oluyordu ki bu kez de Marcello gitti Şenol Hoca yine yamuldu!

-Sosa ile yollar ayrıldı, yerine Talisca da kiralık olarak geldi. Bu sene başı o da elden kaçıyordu ki son anda İngiliz kriterlerine uymadığı için Ada’ya gidemeyip Beşiktaş’ta kaldı.

-Gomez, Demba Ba, Aboubakar ile gol yollarında rahatlayan Beşiktaş bu üç futbolcunun geri dönmemesiyle sadece CENK’e mahkum kaldı. Şenol Güneş bir kez daha çaresizleri oynadı.

Özetle;

Savunmanın göbeği,

Forvetin gol yolları zafiyete uğradı.

Şenol Güneş de elinde olmayan sebeplerden dolayı çaresiz kaldı. Yine de her seferinde mevcutlarla yoluna devam etti. Şampiyon oldu, Avrupa’da bu yıl Porto ve Leipzig’i yenerek Grubunda lider oldu. Bunlar kiralıkların fazla olduğu bir takımda önemli başarılardı.

BEŞİKTAŞ’IN EN GÜÇLÜ YERİ ORTA SAHASI, ATİBA VAZGEÇİLMEZİ

Şampiyonluklarda herkesten çok Atiba Hutckinson’un payı var. Kanadalı müthiş bir oyuncu. Bu yıl 35’ini sürüyor olmasına rağmen Şenol Güneş her halde soyunma odasında takımı açıklarken ilkin onun adını söylüyordur. Atiba’yı tarif için şu üç kelime yeterli olacaktır; devamlılık, mücadele, disiplin. Keşke her takımda bir Atiba olsa ve keşke Atiba 25 yaşında olsa da Beşiktaş’a daha on sene hizmet edebilse…

Beşiktaş’ın Oğuzhan ve Atiba’ya yaslanmış orta sahasında Quaresma, Babel ve Talisca ne yazık ki geriye sıkça gelmeyerek bu ikiliyi yalnız bırakıyorlar.

Şenol Güneş’in de en büyük açmazı işte budur. Şenol Hoca forvetinde ne Quaresma’dan ne Babel’den ne de Talisca’dan vaz geçebiliyor.  Forvetin ucunda da zaten Cenk var.  Onun için de bazı maçlarda Beşiktaş’ın orta sahası bir eksikle oynuyor gibi gözüküyor. Veli Kavlak’ın sakatlık yüzünden futboldan kopması, Şenol Hoca’nın talihsizliği oldu.

Ayrıca Güneş’in herkesin beğendiği  Tolgay Arslan’a sıcak bakmaması da başka bir inceleme konusu.

Kanaatim o ki; Şenol Hoca Quaresma, Babel ve Talisca’dan vaz geçemediği için Tolgay’ı harcıyor. Ancak bu tercih de Beşiktaş’ın orta sahada zafiyetine sebep oluyor.

TRANSFERLERDEN; MEDEL, PEPE, NEGREDO, LENS DOĞRU İSİMLER 

İki cephede mücadele edecek Beşiktaş’ta kadro genişliği Pepe, Medel, Lens ve Negredo ile sağlandı. Bunların hepsi Beşiktaş’ın ihtiyaç duyduğu mevkilerin doğru isimleri. Şenol Hoca bunları iyi kullanırsa başarısını katlar. 

PEPE; kalitesi belli bir oyuncu. Yaşının handikapını tecrübesiyle kapatabilir. Ancak Beşiktaş savunması huzurlu değil!

NEGREDO Cenk’in yalnızlığını giderecek kalitede bir isim. Zaman içinde Cenk’i tehdit eder. Negredo iyi kumaş, akıllı ve yetenekli. Yaptığı işler dikkat çekiyor. Bence çok faydalı olacak.

MEDEL savunmada ve orta sahada her yerin adamı olarak gözleniyor. Joker olabilecek bir isim. 

LENS, Şenol Güneş’i zorlayacak bir isim. Q7 ile yarışacak. Şenol Hoca bunalacak.  İkisinin de ayrı ve farklı özellikleri var.

İLK 7 HAFTADA BEŞİKTAŞ’TAKİ ARTILAR VE EKSİLER

Fotoğrafta şunlar var;

-Kalede Fabricio  takımın en iyilerinin başında. İstikrarlı ve güvenli. Tolga Zengin de sorunsuz bir yedek. Kalede sorun yok.

-Beck’in aniden gidişi, Gökhan Gönül’ün müzmin sakatlığı Şenol Güneş’in dengesini bozdu. Bereket Necip ve Adriano gibi (her iki ayağına da hakim) seyyar bir patriot daha var da eksiklerin yerini Medel’le beraber iyi kapatıyor. Şenol Güneş’in elinde mükemmel bir üçlü var; Medel, Adriano ve Necip. Bunlar kale hariç her yerde oynayanlar. Bir takım için artı değerler. Necip diğerlerine göre daha çok oyunun içinde yararlı bir eleman.  Şenol Hoca’nın işi hem zor hem kolay.

Savunmanın solunda Tosiç değişmez cisim. Caner ise bulunmaz isim.

Beşiktaş’ın savunma sorunu yok.  Yeterli oyuncu çok. Yeter ki yerleşim iyi olsun. 

Forvetinde; Quaresma bağlantısızlar ülkesinden özgür kimlik. Sadece kendinden sorumlu. İsterse yardımlaşır, istemezse ‘trivela’ya takılır!... Kalitedir, hoca ondan vaz geçmez! Faydası tartışılır.

Babel ve Talisca Beşiktaş için seyir zenginliği olduğu kadar sonucu da kolay değiştiren iki isimdir. Katkıları takımı şampiyon da yapar, Avrupa’da grup da çıkartır.

Cenk resmen sınıf atladı. Arap atı gibi sonradan açıldı. Golleri Beşiktaş’ı taşır.

BEŞİKTAŞ’IN ÖZELLİĞİ; DİSİPLİN, FİZİK GÜÇ VE BECERİ

Beşiktaş’ta olmazsa olmaz isimler var; Pepe,  Caner, Atiba, Oğuzhan, Babel, Talisca, Quaresma, Cenk.

Bunların özellikleri; yetenekleri. Topa kolay sahip olurlar, sürpriz işler yaparlar. Sonuca giderler.  Beşiktaş bu 8 isimle bir de kaleci Fabri, 9 isimle sahada 9 kişi kalsa bile yeneceğinden emin olur.

İLK 7 HAFTANIN YORUMU

Beşiktaş ilk 7 haftada, 7 kayıp puanla, yediği 7 golle,  topladığı 14 puanla lider Galatasaray’ın 5 puan arkasında 2. sırayı Kayserispor’la beraber paylaşıyor.

Arkalarında; 13 puanlı Göztepe, Başakşehir ve Akhisarspor var.

Bu şu demektir;

Bu yıl Beşiktaş Avrupa’da başarılı olduğu kadar ligde başarılı değildir.

Çünkü;

Avrupa’da Porto’yu Porto’da yenmiş, Leipzig’i istanbul’da haklayarak Grubunda lider olmuştur. Bu sonuçlar Beşiktaş’ın Avrupa’da çok başarılı olduğunun kanıtıdır.

Süper Lig’de ise; 7 maçta 5 puan kaybetmesi ve gerisindeki takımların; Beşiktaş’ı zorlayacak olmayan; Kayserispor, Göztepe, Başakşehir veTM Akhisarspor olması düşündürücüdür.

Şenol Güneş’in bu sene işi zordur

Ancak zorluk bu perioda aittir. Önümüzdeki günlerde Beşiktaş zoru aşar, Galatasaray’la beraber şampiyonluk kovalar. Avrupa’da da garanti bu gruptan çıkar.

İki cephede ilerleyen Beşiktaş’ın Süper Lig’de şampiyonluk oranı ise; %30’dur.

Osman Tanburacı / Sporpanel.com
Bu haber 05.10.2017 08:12:15 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

Beşiktaş
Osman Tanburacı

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Tunus önce direndi,sonra dağıldı...

 • Güney Kore-Meksika mücadelesi başlıyor...(11'ler belli oldu)

 • Göztepe'de Gassama bitti

 • Selçuk Aksoy: 'Volkan Şen ile devam etmeyi düşünmüyoruz'

 • Dünya Kupası'nda günün programı

 • Ruslar, Türkiye'nin Dünya Kupası'nda olmamasına üzüldü

 • Akhisarspor'da transferler sürüyor

 • Galatasaray'dan Musa ve Milik atağı...

 • Galatasaray'ın şampiyonluk kupası Konya'da

 • İsviçre geriden geldi, E Grubu karıştı...

 • Bir Musa yetti! İzlanda ezberini unuttu...

 • Basketbol Süper Ligi’nde yabancı oyuncu sayısı'na müdahale

 • İzlanda Nijerya mücadelesi başlıyor...(11'ler belli oldu)

 • Brezilya Navas'ın 'VAR' lığına rağmen kazandı...

 • Phillip Cocu'nun Fenerbahçe'ye gelişinin yankıları...

 • Beşiktaş'ta transfer gündemi yoğun ancak acele etmek yok

 • Trabzonspor'da ‘feda’ çağrısına futbolculardan yanıt yok

 • Bursaspor, yerli ve milli kalecilere sahip tek kulüp

Benzer Haberler

Futbol Ligleri Puan Tablosu