Galatasaray / Röportajlar

Dursun Başkan imzayı attı!

SporPanel.com yazarı Osman Tanburacı'dan ses getirecek Dursun Özbek röportajı..
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'le ara transferden, Riekerink'e, Arena'nın çatısından, Riva ve Florya'ya kadar her şeyi konuştuk. Bunlar dedikodu değil, bire bir bilgiler. Emlak Konut'la ilgili imzalar atıldı. Başkan birliği sağlayacak, parayı dengeli harcayacak, bundan sonra kulübü batıranlar elini kolunu sallayarak gidemeyecek.

Ara bere Sayın Başkan Dursun Özbek'in ziyaretine gidiyor kahvelerimizi yudumlarken salim kafayla duruma göre bir iki saat konuşuyoruz…

Ben bu görüşmeleri; 1990-96 Alp Yalman, 1996-2001 Faruk Süren, 2001-02 Mehmet Cansun, 2008-11 Adnan Polat'la da yapmıştım… Özhan Canaydın beni kafaya alamayacağını anlayınca, Ünal Aysal da etrafında kenesi çok olunca, küfürbaz Melo ve Terim'e sokulunca bana sokulmadılar. Neyse…

Maçlar bitti, sezona ara verdik, Sayın Başkan'la baş başa yine kallavi fincanda iki bol köpüklü kahve içtik… Konuşmamıza bir Allah şahit bir de duvardaki Atatürk.

Şaşkın medya gibi Fal falan filan da bakmıyorum hani…

Yazacaklarımın alayı gerçek…

ÖZBEK; TRANSFER KOLAY DEĞİL. BEN DE AYSAL DEĞİLİM

- Ocak'ta transfer yapacak mısınız?

Başkanlığa geldiğim günden beri eleştiriliyorum. Ne yapsam bir tenkit kapısı açılıyor. Belli ki koltukta gözü olanlar var. Paranın kokusunu alanlar beni koltuktan ederler, Adnan Polat'a da aynısı olmadı mı? Polat şirketleri birleştirdi Aysal hazıra kondu. Ben liseliyim. Eleştiriye açığım. Fikir özgürlüğünden yanayım ama insaf denen bir şey de var. Kayıtlara geçmiş hatalar da var; Ünal Aysal dönemi Ocak ayında 9 oyuncu alınmış. Paralar badem olmuş.

Geldim geleli onlarla uğraşıyorum. Bu yüzden UEFA'dan ceza yedik. Bruma paçavra edilmiş, bedavaya sağa sola sürülmüştü. Geri aldık parlattık. Florya'da 58 futbolcu vardı ihtiyaç fazlalarını eritene kadar akla karayı seçtik. Hiçbir hocanın oynatmadığı Tarık Çamdal yıllık 1.450 milyon dolar alıyordu! Aysal har vurup harman savurmuş 2023 yılına kadar olan tüm yayın hakları, loca gelirleri de böylece Ünal Aysal döneminde harcanmış. Galatasaray böyle esir olup yaşayamaz. Şimdi bana ara transferde oyuncu alacak mısın diye soruyorsunuz.

Cevap; Satmadan almam!

- Sneijder'i, Muslera'yı satar mısınız?

Çin'den teklif gelirse kimsenin kaşına gözüne bakmam, satarım.

Bazıları hariç… Mesela Wesley Sneijder. Wesley'e yıllık 5 milyon euro civarı para ödeniyor.

Bir hesap yapın; transferinden 5 milyon euro gelsin, yıllık ödentiden de 5 milyon euro tasarruf sağlansın, eder 10 milyon euro. Sneijder de 33'üne gidiyor. Şimdi ben soruyorum?

Satalım mı tutalım mı?

- Ben satmam, takımı kamçılayan Sneijder'dir.

Bence de… Ancak kulüp yönetmek sadece parayı bastırıp iyi takım kurmakla olmuyor. Ne paralı başkanlar gördük kulüp batma noktasına geldi. Parayı iyi kullanmak da önemli. Karun kadar zengin olsan hazıra dağ dayanmaz. Benim amacım öz kaynaklara inmek. Hep ithalatla olmaz. Kendin de yetiştirecek ihraç edeceksin. Belki iki senede olmaz ama beş senede olur.

Benim evladımın neyi eksik?

Eğitmeni…

Bulurum eğitmeni. Keserim menecerin ayağını kulüpten… Galatasaray'ı aradan para götürenler batırdı. Geçmişe bakın neler neler olmuş…

- Riekerink'i beğenmiyorlar ama adam alt yapı hocası…

Bizde etikete bakarlar… Cüzdana bakarlar… Dile bakarlar…. Arada kalayı da basacaksın ki aranan adam olasın. Bilgi ve insanlık sonra gelir. Riekerink nazik adam futbolcusuna hakaret etmiyor, basın toplantılarında kibar. Geçen sene iki kupası var, bu sene de yere göğe konmayan yenilgisiz lider Başakşehir'le arasında 3 puan var. Daha ne olsun. Meyve veren ağaç taşlanır. Ben memnunum. Mustafa Denizli'de bir hata yaptık, bir daha yapmayız…

- Savunmaya oyuncu alacak mısınız?

Sabri, Chedjou, Linnes, Hakan Balta, Carole, Semih, Koray bunların hiç birini ben almadım.

Sadece Serdar Aziz geldi. O da sakatlandı… Alves gibisi gelse alırım. Ramos'u alırım.

Onlara da para yetmez. UEFA bu yıl 65 milyon euro'yu geçemezsiniz dedi. Geçersek UEFA bir sene daha bizi Avrupa'ya almaz. Tekrar ediyorum. Önceki yönetimlerin ceremesini çekiyoruz. Futbolcu satarsak bütçeyi aşmadan alırız. Palavra atmak, taraftara oynamak kolay. Bir de gerçekler var. Onun için bu hallere düşmüşüz. İyi yönetilmemişiz. İşleri delege etmek de önemli.

- Sizin için Abi-kardeş kulüp yönetiyor diyorlar…

Galatasaray zaten tarihten beri abi-kardeş kulüp yönetir. Aile oluş iyidir. Benden önce Aysal vardı onun da her ay 100 milyon dolar verdiği biraderi Lütfi Arıboğan'ı vardı… Hangisi daha iyi?

O kadar çok yarım kalmış iş var ki, o kadar çok dert var ki o kadar çok risk var ki bir kardeş bile yetmez. Yönetim kurulu kardeşlerim birbirinden değerli şahsiyetler ama paranın başındakinden hesap sorabilmeliyim. Durum kritik. Kulübü bu hale ben getirmedim. Arena 15 Ocak 2011'de açılmış üzerinden 6 sene geçmiş tapusu (intifa hakkı) alınmamış.

- Nasıl aldınız?

Çok riskli bir durumdu Arena… GSM'ye geçmesi an meselesiydi.

İşin üzerine gittim, aldım. Bizzat ilgilendim. Bazı işler vardır ki onları Başkan halleder. Ya da karşı taraf karşısında Başkan görmek ister. Ben de kendi işim gibi Başkanlığı görev saydım peşine düştüm aldım.

- Nasıl aldınız anlatır mısınız?

Sonra fiyaka atıyor derler ama sen de haklısın Tanburacı, insanlar bilmeli. Adnan Polat Başkan paranın olmadığı o dönemde haklı olarak TOKİ'ye çatıyı kapatmayın, varsın açık kalsın siz stadın içini döşeyin bir an önce stadı açalım, tahsil ettiğimiz kombineleri ödemeye başlayalım, biz de size çatı yapımı parası kadar bir meblağı borçlanalım demiş… Çatı kapansa bile stadın içinin döşenmesini kulüp yapacak. Para olmadığı için böyle bir çözüme gidilmiş… Akılcı bir iş. Sonra Adnan Polat'ı ibra etmemişiz, etmeyenler dört sene kulaklarının üstüne yatmışlar çatı rafa kaldırılmış. Çatı yapılmayınca da intifa hakkı verilmemiş. Bu ciddi bir risk. GSM'ye her müracaatımızda da çatı karşımıza çıkmış. ‘Bize borçlusunuz' çatı kapanmadan hiç bir işiniz imzadan çıkmaz denmiş.

Ben ne yaptım; ikili çözüm getirdim.

1-Arena'nın yanında bir arsamız daha var. O da bizim. Biz buraya salon yapmak istiyoruz.

2-Salonu biz yapalım TOKİ'ye olan çatıdan mütevellit borcu buraya sayalım 12.000 kişilk bir salonumuz olsun. Arena'nın intifa hakkı da verilsin artık. Kabul ettiler.

Sağ olsun Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da Galatasaray'a 12.000 kişilik stat yakışmaz 15.000 kişilik yapın dedi ve hem stadın intifa hakkını aldık hem de 15.000 kişilik bir de salonumuz olacak… Çatı meselesi de böylece kapandı.

- Sizi tebrik ederim Sayın Başkan çok önemli bir sorunu halletmişsiniz ama dert bir değil ki… Kulübün borcu ne kadar?

Sen mi soruyorsun bunu Tanburacı? Sağır Sultan biliyor ki borç +/- 500 milyon dolar… Bu kadar borca gelişte sorumlu-sorumsuz çok kişi var ama en masumu benim. Ayrıca Galatasaray hepimizin. 25 milyon taraftarın. Onlar zaferlere alışmış bir kulübün taraftarları yurt içinde değil Avrupa'da kupalara alışkınlar. Onlar için de bir şeyler yapmak gerek. 15 sene oldu…

- Hayırlı olsun Riva ve Florya yetkisi sonrası imzalar atıldı. Nedir durum?

Kongrede de söyledim. Galatasaray'ın, hovarda yönetimlerden kaynaklanan borç batağına sürüklenişi var. Kulübün yıllık 160 milyon dolar da geliri var. Akıllı ve disiplinli bir yönetime bu para yeter de artar bile… Ancak; her yıl 40 milyon dolar bankalara faiz borcumuz var. Bu miktar bütçeyi bozuyor. Ana paranın ödenmesi lazım ki faiz dursun. İlk adımı Riva ve Florya'yı birleştirerek attık. Kimse tasalanmasın. İşi bitirdik…

- Pardon Sayın Başkan neden birleştirdiniz. Tek Riva yetmez miydi?

İşte işin püf noktası burası. Genel Kurul da bunun üzerinde durdu. Bugüne kadar yaşadıklarımız bizi hep zora soktu. Benin kitabımda kavga yok, uzlaşma vardır. Hele söz konusu Galatasaray'sa daha dikkatli olurum. Herkes bilsin ki kulübü zorlayacak imzalar atılmaz. Devletle de kavga edilmez.

Riva ve Florya'yı birleştirmezseniz randıman alamazsınız. Tek tek oldu mu fiyat düşer. Vade uzar. İmkanlar azalır. Kimse sizden daha az akıllı değil. Bu işin çok parametresi var.

1-Galatasaray'a acilen para lazım. Kendi imkanlarımızla buraları yapmamız da imkansız.

2-Mevcut imkanları cazip hale getirmek için Riva ve Florya'yı birleştirmek gerek.

3-Riva 41 sendir bizim malımız beklentimiz çok, attığımız hiçbir adım yok. İmar durumunu bile 35 sene sonra Adnan Polat Başkan aldı. Riva bir değer ama beklenti oranında peşin para veren yok. Talipler vade istiyor. Yapalım satalım siz de kazanın biz de diyorlar. Bizim de beklemeye tahammülümüz yok. Nakit gerek.

4-Florya 80 dönüm yer. 22 dönümü tapulu arazimiz geri kalanı kira… Atatürk Havaalanı oradan kalkıyor. İmar durumu değişecek Biz oraya 10 kat alırız ama devlet desteğiyle 20 kat olur. Bir de bakarsınız bu işin gtersi dce var devir değişir badem olur.

5-Emlak Konut'la işbirliği bize çok şey kazandırır. Beklenti miktarımız artar. İki taraf da kazançlı çıkar. Attık imzaları…

- Dolar bazında mı TL mi?

Sayın Cumhurbaşkanımız doları TL'ye çevirin diyor. Biz de haklarımızı sağlama bağlayıp ona göre tavır aldık. Kimse merak etmesin. Mal varlıklarımızı paraya çevirmek bizden önceki yönetimin hatalarından kaynaklanıyor. Biz hata yapmayız. Her halin bir hal yolu var.

Galatasaraylılar rahat olsun devlete güvenmek hata değil ki…

- Peşinat var mı?

Tabii olacak. Amacımız faiz borcundan kurtulmak. Onun için de en az 50 ila 150 milyon dolar arası peşin alıp bankaları kapatacağız peşin ödemenin süresi önemli. Geri kalan 350 milyon doların da kur farkları göz önünde tutularak 2023'e kadar ödenmesini kayıt altına alarak yol aldık. Bu imzalar öyle şak diye atılmıyor. İki tarafın da beklentileri var. Ama şu çok iyi biline ki kulübümüz karlı çıkacak… Devletle yapılan sözleşmelerde hata olmaz! Üstelik bu ilk değil ki Arena da var. Devlet Arena'yı yaptı fena mı oldu?

- Geri kalan para çar-çur olmasın? Başka Riva başka Florya yok!

Olmaz!... Faiz ödememiz olmasa yıllık gelirimizle biz bir UEFA Kupası daha alırız. Belki de Şampiyonlar Ligi'ni kazanırız. Geri kalan parayla da yeni bir yer alacağız. Bir Riva, bir Florya gidecek yerine yenileri gelecek. Galatasaray kendi içinde kavgaya girmeseydi, bunlar çoktan olurdu. Adnan Polat da bunları yapacaktı ama yaptırtmadılar…

- Şimdi bu projeleriniz hayata geçerse kulüp rahatlayacak, sizin de koltuk tehlikeye mi girecek?

Galatasaray başkanlığı onurlu bir görev. Tabii herkes o koltuğa oturmak isteyecek. Hele kasada para olursa talipler de artacak. Malum koltuk cazip!... Ancak esas sorun Galatasaray kendi içinde sevgi saygı ve dayanışmasını artırmalı, kırgınlıkları bitirmeli, barış görüş olmalı, seçilen başkanına destek olmalı. Daha ilk senesinde seçime git diye çatlak sesler çıkartmamalı. Galatasaray demokrasiyi özümsemiş bir camiadır dayatmayla yönetilmemeli.

Gelen yönetimler de parayı iyi kullanmalı ki kulüp bir daha batmasın. Çünkü Başka Riva ve Florya yok! Ama ben gidene kadar onların da önlemini alacağım.

- Nasıl yani?

Yeni yerler alınacak. Barış görüş olunacak. Tüzük değişecek kulübü batıranlar; ne ellerini kollarını sallayarak gidecek ne geri dönebilecek…

 

Röportaj: Osman Tanburacı / SporPanel.com
Bu haber 28.12.2016 17:20:15 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Yarı finalde dev maç... (11'ler belli oldu)

 • Fikret Orman: 'Belki Pique de gelir'

 • Albayrak: 'İsviçre'den döndüğümüzde fit bir Galatasaray olacak'

 • Ronaldo, Juventus'a transfer oldu...

 • Final yolunda dev mücadele !

 • Fenerbahçe'nin EuroLeague programı belli oldu...

 • Akhisar daha fazla olmaz dedi !

 • Fenebahçe'nin yeni durağı İsviçre...

 • Aziz Yıldırım'ın 6 aya kadar hapsi istendi

 • Trabzonspor Başkan Yardımcısı Alp: 'İKİ TRANSFER BİTMEK ÜZERE'

 • Fenerbahçe durdu durdu 2 transferi arka arkaya yaptı...

 • Fatih Terim: 'Biz eğer birini satıyorsak veya alıyorsak bir bildiğimiz vardır'

 • Cüneyt Çakır ve ekibine dev maç !

 • Wilshere, Premier Lig'de kaldı

 • Bursasporlu Stephane Badji: 'VAR polemik yaratan bir sistem'

 • Aytemiz Alanyaspor, Bobo'ya 2 yıllık imzayı attırdı

 • Konyasporlu Traore: 'Tek düşüncem takımıma katkı sağlamak'

 • 2018-19 sezonu fikstürü çekildi, işte derbilerin haftaları...

Benzer Haberler

Futbol Ligleri Puan Tablosu